‘Etki ajanlığı’ rafa kalktı

CHP Grup Başkanvekili Murat Emir, “etki ajanlığı” düzenlemesinin 9. Yargı Paketi Taslağı’ndan çıkarılacağını açıkladı. Emir, “6284 Sayılı Yasa’nın en önemli maddelerinden biri olan ‘Zorlama hapsin’ kaldırılacağı kaygısı vardı. O konunun pakette yer almayacağı sözü verildi” dedi.

TBMM’de parlamento muhabirleri ile kahvaltıda bir araya gelen Emir, Meclis’e getirilmek istenen 9. Yargı Paketi’ndeki, “etki ajanlığı” maddesinin çıkarılacağını, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair düzenlenen 6284 Sayılı Yasa’nın ‘Zorlama hapis’ maddesinin pakette yer almayacağını söyledi. Emir, şöyle konuştu:

– Bu taslağın MHP kanadı tarafından kimi maddelerin hazırlandığı yönünde de bilgiler var. Bu taslağın içinde kabul edemeyeceğimiz kimi hükümler var, bunların başında da ‘Etki Ajanlığı’ maddesi geliyordu. Etki Ajanlığı, sınırları belli olmayan, öngörülebilir olmayan bir madde olarak karşımıza çıkmıştı ve bunun savcılara bir maymuncuk olarak verildiği ve savcıların kimi zaman istediklerinde istedikleri kapıyı onunla açabilecekleri, istediklerini yargılayabilecekleri, tutuklayabilecekleri, ‘sen devletin aleyhine çalışıyorsun’ diyecek bir alan yaratıyordu.

“GELİŞMEDEN MEMNUNUZ” 

– Hukuk devletinde böylesine öngörülemez ceza maddeleri olamaz. Ceza maddeleri kesin, açık, öngörülebilir ve sınırlarının belli olması gerekiyor. Türkiye’yi kaotik bir ortama sokmak için kullanılabileceği yönünde kaygılarımız vardı. Geldiğimiz noktada, 9. yargı paketinde bu maddenin yer almayacağı sözü verildi.

6284 Sayılı Yasa’nın en önemli maddelerinden biri olan, ‘zorlama hapsinin’ kaldırılacağı, kadınların haklarında geriye gidiş olacağı kaygısı da vardı. O konunun da yer almayacağı sözü verildi. Biz bu gelişmeden memnunuz.

MECLİS TEMMUZA KADAR ÇALIŞACAK

9. Yargı Paketi’nin ne zaman Meclis’e getirileceğine ilişkin bir soru üzerine Emir “Tek tek hangi yasaların geleceğini bilemiyoruz ama şu ana kadar ki kadar Meclis’in Temmuz sonuna kadar çalışacağı şeklinde, bizim niyetimiz Temmuz sonuna kadar çıkması beklenen kimi yasaların çıkmasıdır. Özellikle çalışanların şartlarının düzeltilmesi ve kimi zamların düzenlenmesi konusunda biz de destek veriyoruz” diye konuştu.

AKP’Lİ İSİM DOĞRULADI 

Öte yandan AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu da “9. Yargı Paketi’ni bayramdan sonra TBMM Başkanlığımıza sunmuş olacağız. 9. Yargı Paketi’nde etki ajanlığı ve 6284 sayılı Kanun’a dair herhangi bir düzenleme, en başından beri bulunmamaktadır” açıklaması yaptı.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x