İstihdam vaadiyle kariyer fuarı dayatması

Cumhurbaşkanlığı Sistemi’yle her şeyin tek bir yöneticiye bağlandığı Türkiye’de, üniversiteler de adeta Cumhurbaşkanlığı’nın güdümüne girdi. Üniversitelerde kurulan Kariyer Merkezleri’nin amacı “öğrencilerin ve mezunların kariyer planlamasına yardımcı olma” şeklinde belirtilse de merkezler, fiilen Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’ne bağlı yapılar olmasıyla dikkat çekiyor.

Ofisin, bölgelerde düzenlediği istihdam vaatli üniversite kariyer fuarlarına, öğrencilerin kayıt yaptırması zorunlu tutuluyor. İddiaya göre, bunun için yasal olmayan yollara da başvuruluyor. Denizli’de Pamukkale Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Ege Bölgesi Kariyer Fuarı’na (EGEKAF’24) öğrencileri çekebilmek için, üniversite yönetimi ders kayıt koşulu olarak ‘fuara kayıt’ zorunluluğu getirdi.

Ders kayıt dönemindeki öğrenciler, fuara kayıt yaptırmadan derslerini seçemedi. Üniversite kaynaklarına göre, rektör ve akademisyenlerin, kariyer fuarına katılımı artırmak için bu yola başvurmalarının nedeni ise kişisel çıkar kaygısıyla, Cumhurbaşkanlığı’nı memnun etmek. Kaynaklar, ilk bakışta, bu yapının Türkiye işgücü piyasasına ve istihdam olanaklarına olumlu etkileri olacağı izlenimi edindirdiğini ancak Cumhurbaşkanlığı’nın üniversitelerdeki otoritesini ve kontrol yetkisini artırmaktan başka bir işlevinin olmadığını ifade ediyor.

FUARLARA AKP’LİLER KATILIYOR

21-22 Şubat’ta düzenlenen EGEKAF’24’ün konuşmacıları da dikkat çekti. Fuarda, AKP Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan “Yassıada’dan Demokrasi ve Özgürlükler Adası’na” başlıklı, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı ünvanıyla, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan “Öğrenci Destek Projeleri” başlıklı, AKP Milletvekili Hulusi Akar da teröre ilişkin konuşmalar gerçekleştirdi.

Kayıt yaptırmayan ders kaydı ekranına ulaşamadı

Ders kayıt dönemi geldiğinde ilgili panele giren öğrenciler “kariyer fuarı kodunu giriniz” ekranıyla karşılaştı. Üniversite kaynaklarından edinilen bilgilere göre fuara kayıt yaptırmayan öğrenciler için ise ayrı bir ekran oluşturulmadı. Ders kaydına getirilen koşulun “fuar katılımında izdiham olacağı” gerekçesine bağlanması dikkat çekti.

Üniversite,öğrencilere bu mesajı attı

PAÜ’den öğrencilere EGEKAF mesajı

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ), ders kayıt dönemi başlamadan önce öğrencilere, şu notun yazılı olduğu bir mesaj iletti: “Yetenek Her Yerde Bölgesel Kariyer Fuarlarından EGEKAF’24, 21,-22 Şubat’ta Üniversitemizin ev sahipliğinde Denizli’de gerçekleşecektir. Fuarda, izdihamın önlenmesi ve girişin sağlıklı olabilmesi amacıyla, katılım başvurusu yaptığınızda gönderilen qr kod numarasını ders kayıt ekranına girmeniz gerekmektedir.” Bu durum üniversitenin ders kayıt yönetmeliğini ihlal eder nitelikte. Üniversitenin eğitim ve öğretim yönetmeliğinin “Ders Kaydı” başlıklı 19’uncu maddesinde, öğrencinin ders kaydı yapması için hiçbir yükümlülük öngörülmüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x