Kocaeli’nde limanda vinçleri yıkan dev geminin sahibi Tayvanlı şirket Yang Ming’in üç yıl önce benzer bir kazaya neden olduğu ortaya çıktı

Gökmen Mert KURAL

Geçtiğimiz hafta Tayvanlı denizcilik devi Yang Ming Marine Transport Corp’a ait geminin Kocaeli’ndeki Evyapport limanındaki kazası hala gündemdeki yerini koruyor. Tayvanlı şirketin daha önce benzer bir kazaya karıştığı ortaya çıktı.

3 yıl önceki kazada, tıpkı Kocaeli’nde olduğu gibi dev bir gemi vinçleri yıkıyor. Gelin önce 2021 yılındaki kazaya bakalım.

Kaza 3 Haziran 2021’de Tayvan’ın en büyüğü olan Kaohsiung Limanı’nın 70’inci iskelesinde yaşandı. Yang Ming Marine Transport Corporation’ın işlettiği tesiste 32.720 grostonluk Yongyang adlı gemi vinçlere çarpmış ve yıkmıştı. Kazada bir işçi yaralanırken, iki işçi de vinçlerin altında sıkışmıştı.

HASAR 50 MİLYON DOLAR

3 yılın ardından bu kez geçen hafta Tayvanlı şirkete ait “YANG MING” isimli 368 metre uzunluğunda ve 51 metre genişliğindeki konteyner yüklü gemi, rıhtıma aborda olma manevrası yaptığı esnada kıyıdaki kule vince çarptı. Çarpmanın şiddetiyle 3 kule vinç büyük bir gürültüyle sırayla devrildi. 137 metre uzunluğundaki vinçlerden birinin kopan kolu, gemi üzerindeki konteynerlerin üzerine düştü. Bu sebeple konteynerlerden bazıları ise denize düştü. Tanesi 12 milyon dolar olan vinçlerin oluşturduğu toplam zararın 50 milyon dolar olduğu belirtiliyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x